Chřipková epidemie zasáhla jižní Moravu, na hranici je osm krajů

Chřipková epidemie v plné síle již zasáhla Jihomoravský kraj, kde v minulém týdnu onemocnělo 2218 ze 100.000 obyvatel. Na hranici epidemie je osm ze 14 krajů: Středočeský, Plzeňský, Zlínský, Karlovarský, Královéhradecký, Moravskoslezský, Jihočeský a Olomoucký. ČTK to dnes sdělil Státní zdravotní ústav. V některých regionech platí zákaz návštěv v nemocnicích a volno mají také někteří školáci.

Za překročení hranice epidemie považují hygienici, pokud onemocní více než 2000 lidí na 100.000 obyvatel. Nejvíc jsou epidemií zasaženy děti, v Karlovarském kraji je úplně nejvíc pacientů ve věku do pěti let (téměř 7700 na 100.000 obyvatel).

Dvoutisícový práh epidemie překročila také řada okresů. Například Českokrumlovsko registruje 3118 onemocnění na 100.000 obyvatel. Zákaz návštěv kvůli epidemii vyhlásila tamní nemocnice, domovy pro seniory v Kaplici a v Českém Krumlově a ředitelské volno měla i českokrumlovská základní škola Za Nádražím. Od soboty platí zákaz návštěv také v nemocnicích v Uherském Hradišti a Kroměříži.

Rovněž v Brně a okolí už je podle hygieniků kolem 3000 nemocných na 100.000 obyvatel. Jen v uplynulém týdnu se zde nemocnost zvýšila o 68 procent. Hranici epidemie překračuje pět středočeských okresů (Mělník, Praha-východ, Praha-západ, Příbram a Rakovník). Praha hlásí 1560 nemocných na 100.000 obyvatel. V Královéhradeckém kraji je epidemie na Hradecku a na Jičínsku. Situace v okresech může být podle epidemiologa Jana Kynčla poznamenána lokálními epidemickými výskyty, které se v
číslech za celý kraj ještě neprojevují.

Počet nemocných s akutní respirační infekcí včetně chřipky v minulém týdnu stoupl celkově v ČR o 20 procent, marodí nyní v průměru 1805 obyvatel ze 100.000. Počet nemocných v porovnání s minulým týdnem vzrostl nejvíce, o 41 procent, v Olomouckém kraji, řekl ČTK Kynčl. Přímo chřipku má podle Státního zdravotního ústavu 264 lidí na 100.000 obyvatel, minulý týden to bylo 126 lidí. Podle Kynčla však toto číslo řadu chřipkových onemocnění nezahrnuje.

V Evropě se dál šíří chřipková epidemie, proto lze podle Kynčla v dalších týdnech předpokládat její další rozvoj také v Česku, což podle něj potvrzuje nález viru chřipky u více než třetiny odebraných vzorků. Vrchol epidemie není jednoduché v tuto chvíli odhadnout, spekulovat lze prý asi o dvou týdnech. Epidemie na území ČR obvykle trvá přibližně čtyři až osm týdnů, uvedl.

Odborníci očekávají, že chřipka bude mít o něco těžší průběh než loni. Způsobuje ji virus A(H3N2), který se několik let nešířil. Podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta ale nejde o nový virus. Epidemiologové jeho návrat očekávali, proto současné vakcíny chrání právě proti tomuto podtypu. V očekávání letošní chřipkové epidemie se dalo očkovat asi 700.000 lidí, tedy přibližně sedm procent populace.

Chřipka se drží v těle přibližně týden, v prvních dnech se projevuje vysokými horečkami. Doprovází je celková únava, bolesti svalů a kloubů. Nárůst chřipek by mohly zpomalit jarní prázdniny školáků v některých okresech. Kvůli nim například na Vysočině s dramatickým nárůstem onemocnění nepočítá krajská epidemioložka Alena Dvořáková.

Share Button