Chřipka: V ČR jsou tři hospitalizovaní, Ruzyň chystá termokamery

Dva hospitalizovaní jsou na pražské Bulovce, jeden v Ostravě, všichni navštívili Mexiko, řekl dnes novinářům hlavní hygienik ČR Michael Vít. Odhadl, že první případ prasečí chřipky by mohl být v tuzemsku možná během týdne.

Oznámil také, že v souvislosti s očekávaným víkendovým příletem letadla s pasažéry z Mexika budou na pražském ruzyňském letišti instalovány termokamery, které by pomohly odhalit rizikové případy. V letadle by mělo být asi 180 českých turistů. Už na palubě změří pasažérům teplotu stevardi, kteří je zároveň poučí o příznacích chřipky a možnosti nechat se vyšetřit v ambulanci přímo na letišti.

„Lidé z tohoto letadla půjdou mimo příletovou halu přes termovizní kamery, kdy se bude sledovat, jestli u nich náhodou není zvýšená teplota,“ popsal Vít. V mobilních stanech je lékaři vyšetří. Pokud někteří cestující budou mít příslušné příznaky, odveze je infekční sanita na Bulovku. Z Mexika podle Víta dorazí později ještě jedno letadlo, dohromady by tak šlo o asi 360 českých turistů.

Mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková ČTK řekla, že poté, co cestující projdou termovizí, je odborníci v přistaveném stanu rozdělí do tří skupin. Lidé s příslušnými příznaky zamíří na Bulovku, pasažérům, „u kterých nebudou jednoznačné příznaky“ nařídí lékaři domácí karanténu a třetí skupinou pak mají být pasažéři bez jakýchkoli příznaků.

Zástupci letiště a hygieniků odpoledne o situaci jednali. Výsledkem je podle Janouškové to, že pokud hlavní hygienik vyhodnotí některý let jako rizikový, budou cestující po příletu podrobeni výše popsané proceduře.

Nejvíce klientů má nyní v Mexiku CK Exim Tours, celkem 160. Právě Exim provozuje ve spolupráci s ČSA jediný přímý charterový let mezi Prahou a Mexikem. Podle obchodního ředitele „cestovky“ Jana Koláčného se turisté s největší pravděpodobností vrátí v řádném termínu, tedy v neděli dopoledne. „Mám z toho trochu pachuť na jazyku,“ uvedl k opatřením, která cestující na letišti po dvanáctihodinovém letu čekají.

S klienty Eximu se stejným letadlem vrátí i klienti CK Fischer a CK Siam travel, celkem tak v letadle bude zhruba 200 lidí. Exim je nyní jediná cestovní kancelář, která objednává přímé lety do Mexika. Koláčný proto vyjádřil podiv nad slovy hlavního hygienika Víta o tom, že z Mexika dorazí později ještě druhé letadlo.

Pokud jde o nynější situaci v ČR, kromě tří hospitalizovaných Vít dnes zmínil i 16 dalších případů lidí, kteří navštívili Mexiko a mají lehké potíže s horními cestami dýchacími. Ti jsou ve Středočeském kraji, v Brně, v Olomouckém kraji, v Plzeňském, Ústeckém a v Libereckém kraji. Lékaři jim odebrali vzorky a nařídili domácí izolaci.

Vít není příznivcem zastavení letecké dopravy ze zemí s výskytem prasečí chřipky. Naproti tomu Ladislav Machala z infekční kliniky na Bulovce soudí, že každý den nebo týden, který Česko získá případným zastavením dopravy z postižených zemí, ho přibližuje k získání vakcíny. Šíření nemoci pak může zastavit dostatečně masivní proočkování populace, řekl.

Pražský radní pro oblast zdravotnictví Milan Pešák (ODS) dnes informoval, že Praha zvažuje nákup zařízení na dálkové měření teploty, které by umístila na letiště. Rozhodla také o nákupu antivirových masek pro lékaře sloužící v lékařské službě první pomoci. Od čtvrtečního dopoledne začne fungovat informační linka, její číslo radní teprve sdělí.

Vít uvedl, že instrukce dostanou praktičtí lékaři pro děti a dospělé, dnes už je dostala oddělení infekční medicíny. V instrukcích je popsáno, jak vypadají příznaky, jak se léčí, jak se mají pacienti dopravit na infekční oddělení, jak se odebírá vzorek k vyšetření. Instrukce budou také na webu ministerstva a svým členům je rozešle Česká lékařská komora.

Takzvanou prasečí chřipku, kterou provázejí obavy z pandemie, dnes potvrdili zdravotníci už ve dvou sousedních státech Česka. Německo ohlásilo tři případy nákazy a Rakousko jeden. Podezření na první výskyt onemocnění se prověřují i na Slovensku a v Polsku, stejně jako v Česku.

Zdravotnická zařízení připravená na příjem infekčních pacientů

Fakultní nemocnice Bulovka Praha
Fakultní nemocnice Motol Praha
Mělnická zdravotní a.s. Mělník
Nemocnice Písek a.s. Písek
Fakultní nemocnice Plzeň Plzeň
Oblastní nemocnice Náchod a.s. Náchod
Pardubická krajská nemocnice a.s. Pardubice
Nemocnice Jihlava, p.o. Jihlava
Nemocnice Třebíč Třebíč
Fakultní nemocnice Brno Brno
Fakultní Thomayerova nemocnice Praha
Nemocnice Příbram Příbram
Nemocnice České Budějovice, a.s. České Budějovice
Nemocnice Tábor, a.s. Tábor
Fakultní nemocnice Hradec Králové Hradec Králové
Masarykova nemocnice Ústí n.L. KZ,a.s. Ústí nad Labem
Karlovarská krajská nemocnice a.s. Karlovy Vary
Nemocnice Havlíčkův Brod Havlíčkův Brod
Nemocnice Nové Město na Moravě, p.o. Nově Město na Moravě
Fakultní nemocnice Brno Brno
Nemocnice Břeclav Břeclav
Nemocnice Znojmo Znojmo
Středomoravská nemocniční a.s. Prostějov
Fakultní nemocnice s poliklinikou Ostrava-Poruba
Baťova nemocnice Zlín Zlín
Nemocnice s poliklinikou Uherské Hradiště
Nemocnice Kyjov Kyjov
Nemocnice Hranice, a.s. Hranice na Moravě
Slezská nemocnice v Opavě Opava
Nemocnice s poliklinikou Havířov
Nemocnice Vsetín Vsetín

    Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Share Button