Čeští vědci připravili účinné látky zpomalující stárnutí

Jde o deriváty rostlinného hormonu. Na objevy společného pracoviště Akademie věd a Univerzity Palackého v Olomouci byly podány dva mezinárodní patenty, které byly v licenci poskytnuty americké firmě. Výsledkem je komerční přípravek s kosmetickými a léčivými účinky. Další látky, které tým českých vědců vyvinul, mají protinádorové účinky a nyní se klinicky testují. Na tiskové konferenci o objevech a o přípravku informovali zástupci vědeckých pracovišť a výrobce.

Přípravek účinkuje proti hrubosti kůže, vrásčitosti a poruchám pigmentace. Jde tedy nejen o dermatologický přípravek, ale také o lék. Léčí růži a akné. Růži vyhojí podle výrobce už po 12 týdnech. Na českém trhu má být volně dostupný do roka.

Na výzkumu se v Laboratoři růstových regulátorů, která je společným pracovištěm Ústavu experimentální botaniky Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, spolu s šéfem týmu Miroslavem Strnadem podílelo dalších osm vědců. Jejich úsilí vedlo k objevu antisenescenčních vlastností (vlastnosti zpomalující stárnutí) cytokininů a jejich derivátů.

Oč vlastně vědcům jde, vysvětloval šéf týmu profesor Strnad. Každé buňky časem stárnou. Pomalu se smrskávají a nejvíce se to projevuje na kůži. Na ni se také nový přípravek aplikuje. Stárnou ale buňky v celém těle. Vědci proto uvažují o klinickém zkoušení toho, zda tyto látky působí na všechny buňky v organismu a zda by je nebylo možné použít jako elixír života Rudolfa II, který Češi znají z filmu Císařův pekař a Pekařův císař, řekl s nadsázkou. Dodal, že stárnutí je biologický proces, který se zastavit nedá, ale že se mohlo podařit ho nějakým způsobem zpomalit.

Z úspěchu českých vědců nebude mít užitek jen výrobce, ale i vědecká pracoviště, kterým poplynou peníze ve formě licenčních poplatků. Firma také přispívá na patentovou ochranu. Její ředitel dnes předal Ústavu experimentální botaniky šek na 100.000 dolarů (asi 1,9 milionů korun).

Podle předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše je tento případ ukázkou spolupráce akademie a vysoké školy i praktického využití základního výzkumu. Měli by si to podle něj uvědomit ti, kdo tvrdí, že akademie dělá jen nevyužitelný základní výzkum. Poznamenal, že kromě pěti miliard korun, které akademie dostává ze státního rozpočtu, získává právě takovýmto způsobem další dvě miliardy. Očekává, že tyto příjmy dále porostou.

Share Button