Čeští pacienti spotřebovali loni méně balení léků, ale dražších

Čeští pacienti spotřebovali loni méně balení léků, zato ale dražších. Údaje za loňský rok, které ve čtvrtek zveřejní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), potvrzují, že se finanční prostředky přesouvají na podstatně nákladnější léčbu. Více peněz směřuje do specializovaných center, například na léčení rakoviny.

„Objem dodávek za celý loňský rok byl zhruba 317 milionů balení, což ve srovnání s rokem 2007 znamená pokles o 7,67 procenta. Ve finančním vyjádření je zde však patrný nárůst o 8,13 procenta,“ řekla ČTK mluvčí SÚKL Veronika Petláková. Čísla podle ní ukazují, že k pacientům se dostávají kvalitnější a nákladnější léky.

Zjištění statistiků lze podle České lékárnické komory vysvětlit i tak, že nemocnice mají letos více drahých léků pro vážně nemocné a méně se jich předepisuje v ordinacích. „Meziroční pokles počtu balení a nárůst finančních nákladů na léky znamená větší podíl nákladnějších léčivých přípravků určených především k léčbě závažných onemocnění,“ řekl ČTK prezident komory Stanislav Havlíček.

SÚKL v průběhu loňského roku přehodnocoval ceny poloviny ze zhruba 8000 léků užívaných v Česku. U 3000 ceny snížil tak, aby se nelišily od cen běžných v EU. Ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček ČTK potvrdil, že ušetřené peníze použijí na léčbu závažných a chronických onemocnění.

První náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr připomněl, že od ledna 2008 je nová zákonná úprava stanovení cen a úhrad léků z peněz zdravotního pojištění. Rozhoduje se ve správním řízení, které má na starosti SÚKL. Firmy se mohou odvolat, rozhodnutí je soudně přezkoumatelné. Přehodnocení maximálních cen žádá zákon u léků, které měly cenu podle starších pravidel, kdy se vycházelo z nákladů výrobce.

Nově se stanoví maximální cena tak, že se porovnají ceny léků v osmi referenčních zemích EU s obdobným spotřebitelským košem. Maximální cena výrobce se stanoví jako průměr alespoň ze tří těchto zemí. Snížení maximálních cen je podle Šnajdra pro ochranu pacientů, aby jim nerostly doplatky, a znamená úsporu i pro zdravotní pojišťovny.

Share Button