Českou vakcínu proti ptačí chřipce lze použít v případě pandemie

Vakcínu proti ptačí chřipce, která se vyrábí v české Bohumile na Kolínsku, lze použít v případě pandemie. Výbor pro humánní léčivé přípravky Evropské agentury pro léčiva nyní firmě povolil, aby prodávala vakcínu pro případ pandemie ptačí chřipky (H5N1). To umožní její použití v případě, že Světová zdravotnická organizace (WHO) pandemii oficiálně vyhlásí. ČTK to dnes řekla lékařka Eva Tomková. Zajímavostí této vakcíny je, že je možné ji vyrobit v neomezeném množství.

Podle lékařů jde o první vakcínu proti ptačí chřipce vyrobenou na buněčné kultuře v Evropské unii. „Specifické je, že se nemusí pěstovat na kuřecích embryích. Pokud by nový typ viru byl tak agresivní, že by třeba hubil kuřata nebo jejich embrya, tak bychom vůbec klasickou cestou tu vakcínu nemohli připravit. Kdežto ta buněčná se dá vyprodukovat prakticky v neomezeném množství. To je asi základní výhoda,“ vysvětil epidemiolog Roman Prymula.

Odborníci soudí, že je pouze otázkou času, kdy virus ptačí chřipky zmutuje a začne napadat lidi. Poté by podle nich světu hrozila pandemie. „Jestli přijde příští rok, za dva roky nebo za pět let, je diskutabilní, jednotný názor na to neexistuje. Musíme ale počítat s tím, že pandemie přijde, a na tuto situaci se připravit,“ řekl Prymula.

Jako nejpravděpodobnější příčina pandemie byl WHO identifikován virus H5N1 obsažený v očkovací látce. Tato vakcína by měla chránit i proti odlišným kmenům s drobnými mutacemi, vysvětlila Tomková.

U pandemických vakcín se pouze zarezervuje výrobní kapacita a čeká se, až pandemie vznikne, protože vakcína se může připravit až v okamžiku, kdy se ví, jaký kmen ji způsobil. Pandemický plán pro ČR předpokládá nákup 12 milionů dávek, to znamená pro šest milionů obyvatel po dvou dávkách, vysvětil.

„Vakcína bude dodávána s určitým zpožděním po začátku pandemie, protože se technologicky nestačí dřív ji vyrobit. Výrobce udává, že zpoždění bude u této nové vakcíny asi čtyři měsíce po vzniku pandemie. U klasické technologie to bude až šest měsíců. Prakticky by se očkovali všichni ti, kteří neprodělali tu vlastní pandemii,“ uvedl epidemiolog.

Podle něj ČR zvažuje nákup dvou milionů dávek takzvaných prepandemických vakcín, které už existují. „Teď nám tady běhá typ H5N1. Očekáváme, že s velkou mírou pravděpodobnosti tento typ zmutuje do podoby pandemického typu, a proto má význam už před pandemií se očkovat tou prepandemickou vakcínou. Ale ten předpoklad není nikdy stoprocentní,“ řekl epidemiolog.

Share Button