Češi trpí na dovolených hlavně zažívacími problémy

Loni české turisty více než v minulosti trápily nemoci, naopak si přivodili méně těžkých úrazů. Častější nemoci souvisejí zřejmě se stále exotičtějšími turistickými zájezdy. Nejčastějším onemocněním Čechů na dovolené v zahraničí je akutní zánět trávícího ústrojí a onemocnění dýchacích cest. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími domácími pojišťovnami.

Lidé na dovolené podle statistik ČSOB Pojišťovny trpí nejčastěji zažívacími problémy. „Často se setkáváme s případy klientů, kteří polovinu dovolené stráví na hotelovém pokoji, v horším případě musí být i na několik dní hospitalizováni,“ uvedl ředitel odboru řízení produktů pojišťovny Jaroslav Král. Mezi devět nejčastějších onemocnění ale podle něj patří i problémy s dýchacími cestami, záněty ucha a problémy se zuby.

Klienty České pojišťovny loni postihlo o zhruba 40 procent méně úrazů než v roce 2007. Naopak vzrostl počet onemocnění, těmi nejčastějšími byly tradičně zažívací potíže, sluneční alergie, spálení a záněty středního ucha, řekl ČTK mluvčí ČP Václav Bálek. Kupodivu bylo loni i hodně nachlazení, zřejmě ze střídání teplot mezi venkem a vnitřními klimatizovanými prostorami, dodal.

Neslavné prvenství zažívacích problémů podle odborníků zřejmě souvisí s nárůstem pobytů v Egyptě, který byl loni mezi Čechy mimořádně oblíbený. Jinak stále převažují destinace jako Chorvatsko, Itálie a Francie a z toho pak plynou časté záněty středního ucha, úpaly, úžehy či šlápnutí na mořského ježka, upozornil mluvčí Kooperativy Marek Vích. U dlouhodobých pobytů pak podle něj jde o USA, Austrálii a Nový Zéland, kde jsou nejčastějšími pojistnými událostmi návštěvy zubaře nebo gynekologa.

Nejčastější problémy na dovolené:

diagnóza průměrná cena ošetření v Kč výskyt v procentech
zažívací problémy 3984 36
onemocnění dýchacích cest 2976 17
kožní problémy 2732 13
záněty ucha 3309 12
rány 7049 6
onemocnění zubů 2286 4
povrchová zranění 5064 4
reakce na bodnutí hmyzem 2689 3
zlomeniny 52.171 3

    zdroj: ČSOB Pojišťovna

Share Button