Češi jedí méně prášků na spaní, ovlivnily to i regulační poplatky

V Česku trápí poruchy spánku téměř polovinu lidí a dlouhodobě se jejich počty nemění. Přesto Češi a Češky jedí méně prášků na spaní a spotřeba hypnotik trvale klesá. Odborníci to přičítají tomu, že lidé volí častěji alternativní metody. Zejména po zavedení regulačních poplatků výrazně stoupl zájem o potravinové doplňky. Cenově se od hypnotik příliš neliší, ale jsou bez receptu. Lidé tak ušetří 30 korun za návštěvu lékaře a dalších 30 korun za výdej v lékárně.

„Spotřeba léků na spaní klesla za 20 let na polovinu. Objevily se moderní drahé přípravky, a tak výdaje stouply pětinásobně,“ řekla ČTK mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková. Užívání hypnotik se tedy přesunulo k účinnějším a bezpečnějším přípravkům.

V roce 1989 se v Čechách a na Moravě spotřebovalo téměř sedm milionů balení hypnotik za více než 77 milionů korun. V roce 2000 to bylo přes čtyři miliony balení za téměř 260 milionů a loni necelé tři miliony balení za zhruba 443 milionů korun, upřesnila mluvčí. Upozornila, že údaje jsou v maximálních cenách, takže výdaje na hypnotika mohou být ve skutečnosti nižší.

Potvrdil to i prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. ČTK řekl, že v lékárnách ceny tak prudce nestouply, protože firmy nevyužívají maximálních cen. Dražší jsou jen nejmodernější hypnotika, která nahradila některé starší přípravky.

„Po zavedení regulačních poplatků celá řada pacientů volí alternativní možnost spánkové terapie. Lidé si kupují přírodní bylinné preparáty více než dříve,“ uvedl Havlíček. Upozornil, že stejně jako hypnotika také bylinné preparáty se mají užívat krátkodobě. Tělo si totiž na ně zvykne.

Komora školí na seminářích své členy v tom, jak poradit lidem, kteří si přijdou do lékárny „pro něco na spaní“. „Já konkrétně říkám, že nejlepší je před spánkem jít na vycházku, že lepší je procházka než prášky. A dělá to i řada mých kolegů,“ řekl Havlíček.

Připomněl, že dlouhodobá nespavost může souviset s nemocí, měl by ji tedy léčit lékař. Pokud je problém jen dočasný a člověk je jinak zdravý, stačí režimová opatření. „Rituály a pravidla fungují, v úpravě životosprávy je klíč k odstranění nespavosti,“ shrnul Havlíček.

Share Button