Brněnští vědci zkoumají mužskou neplodnost pomocí nanotechnologií

Brněnští vědci zahájili unikátní výzkum mužské neplodnosti. Spermie začali zkoumat pomocí mikroskopu používaného v nanotechnologiích, který tkáň dokáže zobrazit až na úroveň molekul. Výzkum nemá obdobu v ČR ani střední Evropě. Lékaři věří, že by mohl pomoci upřesnit příčiny mužské neplodnosti a také vylepšit asistovanou reprodukci, při níž lékaři vyberou jednu ze spermií a oplodní jí vajíčko. Nově by mohli vybrat z buněk tu kvalitnější, řekli dnes novinářům.

Podle přednosty gynekologicko porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavla Ventruby dnes lékaři běžně používanými metodami umí změřit koncentraci spermií ve spermatu a také jejich hybnost. Spermie však v mikroskopech vidí jako drobné objekty. Nová metoda jim umožní podívat se podrobně na povrch jednotlivé spermie a rozpoznat na něm například různá poškození.

Sami vědci nyní ještě přesně nevědí, jaké možnosti jim nová metoda přinese. Výzkum je v počátku; s Národním centrem pro výzkum biomolekul, které potřebným mikroskopem disponuje, začali lékaři spolupracovat teprve v červnu. Odborníci zatím řeší úvodní problémy spojené s výzkumem, například nastavení přístroje a úpravu spermatu tak, aby byl dobře zkoumatelný a obraz spermií nerušily například krystaly a bílkoviny přítomné v okolním prostředí.

Podle Jana Přibyla z Národního centra pro výzkum biomolekul, které patří pod Masarykovu univerzitu, je mikroskop používaný v nanotechnologiích pro zkoumání tkání velice vhodný. Spermii před ním stačí očistit destilovanou vodou, ale vzorek není třeba dál nijak upravovat. „Můžeme pracovat v přirozené atmosféře i v kapalině, to žádná jiná mikroskopie s takovýmto rozlišením neumožňuje,“ popsal Přibyl.

Spermii zkoumá podle něj přístroj tak, že ji velice jemným hrotem „oťukává“. Jeho pohyby sleduje laser a přístroj pak z jeho záznamu vykreslí obraz zkoumaného objektu. Spermii aparát nijak nepoškodí. „Třeba bude možné rutinně v budoucnosti tuto spermii, než ji použijete pro vpravení do vajíčka, touto mikroskopií posoudit. Tím se posouváte dál, protože zvýšíte úspěšnost oplození,“ řekl k tomu Ventruba.

S mužskou neplodností se potýká až polovina párů, které přijdou do center asistované reprodukce, většinou to však nebývá jediná příčina, proč se ženě nedaří otěhotnět. Do centra přitom přijde kvůli problémům s otěhotněním každá šestá dvojice.

Share Button