Britští lékaři navrhují minimální cenu za alkohol, Brown je proti

Britský premiér Gordon Brown se však k návrhu postavil chladně s tím, že není správné trestat „umírněné pití“. Stanovení minimální ceny na alkohol dnes navrhl vedoucí anglické zdravotnické služby ve snaze zmírnit rostoucí spotřebu alkoholu v zemi.

Šéf zdravotní služby pro Anglii Liam Donaldson v rámci výroční zprávy o britském zdravotnictví navrhl, aby jednotka alkoholu stála aspoň 50 pencí. Jeho návrh je zaměřen především na zlevněné alkoholické nápoje v supermarketech. Ceny v barech a restauracích by prakticky neovlivnil, protože tam se alkohol již nyní prodává nad navrhovanou minimální cenou.

Britské zdravotnictví stojí ošetřování nemocí a úrazů spojených s alkoholem asi 2,7 miliardy liber (78 miliard korun) ročně. Pokud se započítají i náklady na policii, škody způsobené opilci a počet zameškaných hodin kvůli kocovinám, odhaduje vláda důsledky nadměrného pití na 25 miliard liber (720 miliard korun) ročně.

Pokud by Donaldson své návrhy prosadil, nemohla by stát lahev vína, která má devět jednotek, méně než 4,5 libry a půllitrová plechovka piva by stála nejméně libru. Oproti nejnižším cenám v supermarketech by to bylo zvýšení i o 30 či 50 procent.

Podle Donaldsona by jeho návrh ale také vedl k tomu, že by kvůli alkoholu za rok zemřelo o 3393 lidí méně, bylo by o 296.900 zameškaných dní v práci méně a celkový zisk takového kroku by dosáhl miliardy liber.

Premiér Brown dnes ale prohlásil, že „není správné, aby odpovědná a rozumná většina umírněných konzumentů platila víc kvůli excesům malé menšiny“.
Donaldson však později Brownovi oponoval s tím, že nejde o menšinu. „Anglie jednoduše moc pije. Mezi cenou alkoholu a jeho spotřebou je jasná úměra. Zvýšení cen sníží spotřebu těžkých pijáků víc než umírněných konzumentů,“ řekl a připomněl, že zatímco v řadě evropských zemí od roku 1970 spotřeba alkoholu klesá, v Anglii vzrostla o 40 procent. Průměrný Angličan tak vypije ekvivalent 120 lahví vína za rok.

Podle Donaldsona se mění i postoj veřejnosti, kterou začíná rostoucí spotřeba alkoholu, zejména mezi mládeží, znepokojovat. Připomněl také, jak se měnil názor veřejnosti na kouření. Tento trend vyvrcholil před dvěma lety v uzákonění zákazu kouření mimo jiné v restauracích a barech.

Skotsko, kde je spotřeba alkoholu ještě vyšší než v Anglii, začalo již v únoru projednávat zákon o stanovení minimální ceny za alkohol.

Share Button