Britské periodikum upozorňuje na rizika nákupu léků na internetu

Léky nakupované na internetu mohou být padělky a ohrožovat zdraví a životy kupujících a v některých případech může jejich prodej financovat terorismus. V nejnovějším čísle na to upozorňuje bulletin International Journal of Clinical Practice, který vychází v Londýně. Britský kardiolog Graham Jackson v něm volá po větší informovanosti veřejnosti o nebezpečích, jaká skrývá tento obchod, jehož obrat může podle něho v roce 2010 dosáhnout 55 miliard liber (1,65 bilionu korun).

Britský úřad pro kontrolu léčiv soudí, že 62 procent léků nabízených na internetu bez nutnosti receptu jsou padělky, uvádí se v materiálu. Škodlivé složky, které se v nich našly, zahrnují mimo jiné arsenik, kyselinu orthoboritou, olovnaté nátěry, leštidla na podlahu a na boty, křídu, prach z cihel a nikl, píše se v článku. Následky mohou být podle něho ničivé, včetně rakoviny.

„V jednom případě Američané nákupem falešné Viagry na internetu fakticky financovali blízkovýchodní terorismus a tak ohrožovali životy svých vlastních vojáků.“

I když některé internetové lékárny jsou legální, značný počet se jich pohybuje mimo rámec zákona a často působí mezinárodně. „Padělané léky mohou pocházet ze zemí, kde vlády nemají nad výrobou žádnou kontrolu, a jsou dováženy do zemí, kde zase není kontrola jejich dovozu,“ upozorňuje Jackson. Jako příklad uvádí, že jedna internetová lékárna jakoby z Kanady sídlila v Koreji a zaregistrovaná byla na karibském ostrůvku Svatý Kryštof.

Jackson zdůrazňuje, že informovanost veřejnosti má v tomto ohledu zásadní význam, protože zcela zjevně jsou ohrožovány životy.

Share Button