Britové kvůli nedbalosti umírají na rakovinu víc než Britky

Britským mužům hrozí kvůli jejich nedbalosti o 40 procent vyšší nebezpečí úmrtí na rakovinu než ženám. A berou-li se v úvahu jen formy rakoviny, jimiž trpí obě pohlaví, tedy bez rakoviny prostaty a prsu, je toto riziko o 70 procent vyšší. Uvádí se to v dnes zveřejněné společné studii tří britských zdravotnických institucí.

Její autoři za hlavní příčiny označují životní styl mužů, jejich časté nedbání na první projevy nemoci, méně časté návštěvy u lékaře a neochotu se jim svěřovat.

„Zkoumali jsme, jak různé typy rakoviny postihují obě pohlaví, a protože není biologický důvod, proč by mužům hrozilo větší nebezpečí než ženám, byli jsme těmito rozdíly překvapeni,“ řekl jeden z autorů studie, profesor David Forman.

Muži jsou podle něho známí tím, že se nestarají o své zdraví tolik jako ženy. „To, co vidíme v této studii, je možná odrazem tohoto postoje. Znamená to, že muži jsou méně ochotní měnit svůj způsob života, aby snížili riziko nemoci, a jít k doktorovi, když se objeví její příznaky,“ řekl Forman.

Další spoluautor studie Alan White řekl, že materiál ukazuje, že muži si většinou neuvědomují, že kromě tabáku přispívá k možnému vzniku rakoviny a k předčasnému úmrtí i nadváha, silná konzumace alkoholu, nevyrovnaný stravovací režim a výskyt podobné nemoci u jeho předků.

Share Button