Bludy o rakovině prsu ztěžují pacientkám cestu léčby

Používání deodorantů v podpaží ani nošení kosticových podprsenek nezpůsobuje rakovinu prsu. Rovněž pravidelné screeningové vyšetření na mamografu je zcela bezpečné, výhody včasného odhalení i velmi malého nádoru plně vyvažují případné riziko. Při delším letu letadlem obdrží tělo mnohem větší dávku radiace, s níž si také poradí, řekl ČTK primář Václav Pecha s tím, že jde o rozšířené bludy o rakovině prsu.

„Ve zdravotnictví obecně koluje spousta mýtů a domněnek. Nevyhýbají se ani tematice rakoviny. Některé jsou úsměvné, jiné zdravotníkům i pacientkám ztěžují cestu léčby. Není tedy od věci udělat si jasno,“ uvedl primář, který vede onkochirurgické oddělení DTC Medicon.

Mýtus o vlivu deodorantů vznikl zřejmě na základě britské studie, kdy vědci našli ve vzorku 20 rakovinných tkání paraben, konzervační látku užívanou v kosmetice. Paraben prý napodobuje v těle vliv hormonu estrogenu, který může urychlit nádorové bujení. Žádná další studie to ale nepotvrdila.

Další blud o vlivu kosticových podprsenek vychází z tvrzení, že kostice prý tlačí na lymfatické žlázy na spodku prsou, čímž prý způsobují hromadění jedů v tkáni a následně rakovinné bujení. „To je nesmysl, na rakovinu nemá žádný vliv to, jak těsné oblečení žena nosí,“ zdůraznil primář.

Varoval před nebezpečným omylem, že rakovinu prsu dostanou jen ženy s rodinným zatížením. Zhruba 70 procent žen, které onemocní rakovinou prsu, nemá v rodině nikoho s tímto onemocněním. „Platí sice, že když matka, babička nebo sestra měly rakovinu prsu, je riziko zhruba dvojnásobné, ale ani rodina s tradicí železného zdraví nezaručí, že žena rakovinu prsu nedostane,“ upozornil Pecha.

Nebezpečný je i názor, že čím menší prsa, tím menší riziko. Podle Pechy neexistuje žádné spojení mezi velikostí prsou a onemocněním rakovinou. Velká prsa jsou jen složitější na vyšetření.

Mylný je podle Pechy také názor, že se dá rakovině prsu předejít zdravým životním stylem a že žena, která ho nedodržuje, si za nemoc může sama. Žádná účinná prevence neexistuje. Zdravý životní styl, vyvážená strava, dostatek pohybu a minimum alkoholu a nekouření vzniku rakoviny nezabrání, je však předpokladem k celkově zdravějšímu, a tudíž na nemoc připravenému tělu. Žena za onemocnění nemůže. I když například obezita je rizikovým faktorem, ne všechny obézní ženy onemocní.

Ročně v Česku onemocní rakovinou prsu až 6500 žen, 2000 zemřou.

Share Button