Baxter má vakcínu na prasečí chřipku, bez licence ji ČR nechce

Společnost Baxter již vyrábí vakcínu na prasečí chřipku, která je určena k očkování lidí. ČTK to dnes řekla její mediální zástupkyně Jana Čechová. Celkem 80 milionů dávek ochrání 40 milionů lidí v pěti zemích, s nimiž má Baxter smlouvu. Česko mezi nimi není. První náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr ČTK řekl, že vakcína od Baxteru nemá evropskou registraci. Hrozí podle něj vedlejší nepříznivé účinky a ministerstvo nechce vystavovat občany riziku.

Podle Čechové ale Baxter neusiluje v tuto chvíli, aby vakcíny do Česka dodával. Podle mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Veroniky Petlákové by mohl Baxter získat evropskou registraci na konci září, stejně jako ostatní výrobci, kteří v srpnu stejně jako Baxter prověří své vakcíny v klinických testech.

„Česká republika vyčká, až vakcína projde řádnými klinickými testy a získá registraci EMEA,“ uvedl Šnajdr.

Zřejmě v pátek podepíše ministryně zdravotnictví Dana Jurásková smlouvu o dodávkách vakcín do Česka s firmami Novartis a GlaxoSmithKline. Firmy je však začnou dodávat, až získají evropskou registraci. Smlouvami si Česko vlastně zajišťuje výrobní kapacity. Chce koupit vakcínu pro 25 procent obyvatel, stejné množství chce ochránit antivirotiky. Očkovat se začne zřejmě na přelomu listopadu a prosince.

K dnešku je v ČR potvrzeno 162 nákaz, průběh nemoci byl u všech lehký, nikdo nezemřel, proto podle hlavního hygienika Michaela Víta může Česko s očkováním vyčkávat. Británie či USA se rozhodly očkovat už netestovanou vakcínou, protože mají velké počty nemocných i úmrtí na prasečí chřipku.

Čechová upozornila, že Baxter má od agentury EMEA licenci na modelovou vakcínu, byla testována na 1300 lidech, očkováno s ní je 3500 lidí. Na základě modelové mock-up vakcíny byla vyrobena vakcína Celvapan, která už je zaměřena přímo na prasečí chřipku.

„Vzhledem k naléhavosti hrozby pandemie není podle stávajících pravidel EU pro distribuci vakcíny nebo udělení licence nezbytné dokončení klinických testů. Rozhodnutí o podání vakcíny tedy závisí ve všech zemích na místních zdravotnických orgánech,“ poznamenala Čechová.

„Vláda ČR se rozhodla, že nebude kupovat vakcínu, která není schválena evropskou lékovou autoritou,“ zopakoval Šnajdr. Česko podle něj sice podobně jako některé státy zvažovalo, zda jít do rizika a použít neregistrovanou vakcínu, pak to ale zamítlo. Stát by se totiž musel zavázat výrobci, že místo něj ponese veškeré náklady na odškodnění lidí, které postihly po očkování zdravotní komplikace, případně smrt. Tato rizika odmítla vláda nést a rozhodla, že nakoupí až schválenou vakcínu.

Čechová dodala, že Baxter, který vakcínu zčásti vyrábí na českém území ve svém závodě v Bohumile ve středních Čechách, již má pro letošní rok plně nasmlouvané kapacity. „Ve vztahu k českému ministerstvu však zůstává stále aktivní nabídka na omezenou dodávku vakcín pro specifické cílové skupiny, například pracovníky ve zdravotnictví. Kromě toho společnost zůstává vstřícná k budoucím jednáním o dodávkách vakcín pro další období,“ shrnula.

Share Button