Argumenty a „argumenty“ pro očkování proti chřipce A H1N1

Náměstek ministerstva dělá očkování divnou službu. Pokud jako argument pro pokračování očkování je poukázání na to, že vždyť jiní také a pokud prokazatelně manipuluje faktem, že Česko očkuje jako jedna z prvních zemí, je něco hodně špatně.

Nevymýšlím si. Ze zdrojů ČTK se dovídáme, že:

V Česku bude pokračovat očkování proti prasečí chřipce i v době, kdy už bude epidemie na celém území, podobně postupují Švédsko či Norsko. Novinářům to řekl první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

„Ve Švédsku či Norsku už mají epidemii v celé zemi a očkovali přes dva miliony obyvatel. Také Česko bude v epidemii očkovat,“ řekl. V Česku zasáhla epidemie chřipky zatím tři kraje – Karlovarský, Moravskoslezský a Zlínský.

Podle oficiální statistiky Evropské unie je dnes v zemích EU očkováno jedno procento jejích obyvatel, řekl Šnajdr. ČR je podle něj jednou z prvních zemí, která očkuje.

A hlavní hygienik jakbysmet:

Vít uvedl, že pandemická vlna může trvat od čtyř měsíců do 1,5 roku. V té době je podle něj nutno očkovat. Česko má nyní podle ministerstva hlášeno za minulý týden 269 případů chřipky na 100.000 obyvatel. „Kdyby byla pravda, co říká hejtman David Rath (ČSSD), že očkujeme pozdě, kdy už je epidemie, tak v tuto chvíli nemůže očkovat Dánsko, Island, Německo, Francie, Řecko. Jsou to všechno státy, které mají i trojnásobně tuto hranici překročenou,“ řekl Vít.

Když jsem v květnu psal o tom, že s výrobou vakcíny to bude na těsno, bral jsem do úvahy prostá odborná fakta a neměl jsem důvod lhát si do vlastní kapsy. Dnes se intenzivně pokouším věřit, že do vlastní kapsy nemluví také zodpovědní.

Kdyby bylo možno nechat se očkovat, přestat na 2-3 týdny žít a pak se s již vytvořenými protilátkami drze postavit doprostřed napěchovaného nákupního centra s výzvou: „Pojď si pro mně, polednice chřipkový vire, jsem očkován“. Jo, jo, kdyby… Ale my tam do toho nákupního střediska jít musíme zítra. A naše děti do školy také ráno vstali a odpoledne si přinesou to, co si ve škole se spolužáky vyměnili.

Podle dostupných informací chřipkové viry, sezónní i pandemický, živě kolují naší populací. Navzdory tomu, očkování je dobré a má smysl, ale… Ale třeba mít jistotu, že nejste nakažen (to si protilátky vytvoříte během léčení i bez očkování) a současně by bylo dobré, aby jste se po prvních 2-3 týdnů po očkování nenakazil (to si protilátky vytvoříte díky infekci také). Pak to celé očkování bude mít smysl. No je jisté, že i kdyby jste již protilátky měli, nebo se nakazily během 2-3 týdnů po očkování, tak vám to neuškodí. I na to jsou vědecká data k dispozici. Tak proč ty podivné argumenty?

Share Button