Americké úřady prošetřují možná rizika u léku Meridia

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) prošetřuje předběžné údaje, které naznačují, že lék na hubnutí Meridia může zvyšovat riziko kardiovaskulárních problémů. Lék Meridia vyrábí společnost Abbott Laboratories a prodává se i v České republice. Abbott podezření odmítá.

Předběžné výsledky posledních studií podle FDA naznačují, že pacienti, kteří užívají lék Meridia, mohou mít ve srovnání s pacienty užívajícími placebo ve vyšším počtu kardiovaskulární problémy, včetně infarktu či mozkové příhody. Údaje se však zatím stále analyzují, dodala FDA.

Mluvčí firmy Abbott Kurt Ebenhoch uvedl, že studie se uskutečnila v roce 2003 na žádost evropských regulačních úřadů a zahrnuje právě vysoce rizikové pacienty s kardiovaskulárními problémy. „Sibutramine je schválen pro pacienty, kteří jsou obézní a neměli doposud kardiovaskulární onemocnění. Meridia není schválená pro 90 procent pacientů ve studii,“ uvedl Ebenhoch. Sibutramine je látka potlačující chuť k jídlu, kterou Meridia obsahuje. Podle mluvčího není problém, pokud lék užívají pacienti, kterým je podle současných bezpečnostních pokynů doporučen, a podle předepsaných instrukcí.

FDA v roce 2005 odmítl petici spotřebitelské skupiny, která požadovala stažení Meridie z trhu kvůli možným kardiovaskulárním problémům. Rozhodl tehdy, že v případě, že je lék správně užíván, převažují u něj výhody nad riziky. Rovněž uvedl, že nelze z údajů učinit závěr, podle kterého by Meridia měla způsobovat dané problémy. Úřad s firmou Abbott spolupracuje na změnách v klasifikaci a vzdělání doktorů, kteří by měli být přesně informováni o tom, kterým pacientům lze lék podat.

Share Button